تبلیغات
شوشترنگار - عادت پیرانه

عادت پیرانه

نویسنده :ع سوارنژاد
تاریخ:جمعه 6 شهریور 1394-12:51 ق.ظ

مسجد جامع مسجدسلیمان در مركز شهر بود و خانه مسكونی ما در همسایگی اش قرار داشت ، همجواری بامسجد بركت داشت و موجب می گردید از نوجوانی در برنامه های مذهبی که برگزار می شود یک پای ثابت آنها باشیم و از قِبَل این امر با روحانیون بسیاری آشنا شویم و در شهرما را به نام بچه مسجدی بشناسند ، نگاه مردم به بچه مسجدی ها با دیگران تفاوت داشت و همین امر در مصون ماندن از آسیبها و سلامت اخلاقی و حسن رفتار تاثیر مستقیم می گذاشت و ملزم می شدیم مراقبت كنیم تا شیوه ای را برگزینیم که مورد پسند عامه بیرون از مسجد قرار گیرد .

یعنی به جاذبه ها بیش از دافعه ها اهمیت دهیم ! هر کاری که بر زمین می ماند سعی می کردیم بر دوش بگیریم و انجامش دهیم تا یک احسنت از زبان حاج آقاپیش نماز مسجد هدیه بگیریم و خوشحال شویم! روزها می گذشت و به تدریج کتابخانه مسجد هم راه اندازی شد و دسترسی به كتاب آسانتر گردید، با مطالعه کتاب ازنادانی فاصله گرفتیم و درخشش گوهر دانایی بسیاری از نادانسته ها را آشکار نمود و روشن كرد و در مسیر دانایی درجهت زدودن ندانسته ها سراز پا نمی شناختیم !

تلاوت قرآن یاد گرفتیم و با اعجاز آیات اعتماد به نفس می گرفتیم ،شوق داشتیم در مراسمات با صوت خوش ،قرآن بخوانیم تا دیگران نیز ترغیب به خواندن شوند وبا ادعیه نیزجمعی را دورهم می نشاندیم که از میان همین جماعت رفاقتها شکل گرفت و کارهای بزرگ ممکن گردید ولی ذوق و شوق ما شكستن قالبهای قدیمی درون مسجد را نوید می داد و شكستن قالبها برای آنان كه عادت كرده بوده اند فقط عادت!! خوشایند نبود ! و عادت ورزان دل می شكستند و عجیب كه صدای شكستن دل را با اشكهای جاری بر گونه ها می شنیدند و بی تفاوت بودند !! هنوز گاهی رفتار قدیمی های مسجد را به یاد می آورم و موانعی که ایجاد می کردند و به زعم خود برای هدایت و راهنمایی ما به راه راست تعبیر می نمودند و یا سختگیریهایی که برای عاقبت بخیری انجام می دادند و تكفیرهایی كه تشر و نهیب والدین را با خود می آورد! مواقعی هم اجازه نماز خواندن نمی دادند! که به مذاق بچه ها خوش نمی آمد ولی ادب حكم به صبوری می داد ،

حالا ما به سن آنان رسیده ایم و بعضی مواقع ما هم احساس می کنیم کار بچه مسجدی ها با روش ماسازگاری ندارد ! ولی چون رنج عدم درک روحیات خود را ازبزرگترهاچشیده ایم سعی می کنیم استدلال بیاوریم و یا بپذیریم مبادا از ما برنجند! و كتابهای كتابخانه به ما آموختند خود را عین دین و دین را عین خود ندانیم ، یادم می آید ماه رمضان در مسجدسلیمان جوانان قبل از انقلاب حلقه هایی تشکیل می دادند و هر کدام مسئولیتی را تحت امر امام جماعت مسجد جامع بعهده می گرفت من نیز برای خواندن دعای سحر آماده می شدم اللهم انی اسئلک .... وقتی تکرار می کردم احساس پرواز می نمودم و جوان بودیم و در ذهن جوان خویش می پنداشتیم همه ثوابها و حسنات بپای ما نوشته می شوند .

رائت دعای سحر درس سحر خیزی بود و آزمونی برای توکل و خدا خواهی. در اوج شور و غرور و لذت معنوی می آمدیم و بلندگوی مسجد جامع را روشن می كردیم و با آغاز زمزمه دعای سحر بادقت وقت را برای اذان تنظیم می نمودیم هنوز یك فراز از دعا را نخوانده بودیم كه یكی از پیرمردهای مسجد به شتاب از بیرون وارد می شد و با برافروختگی بلندگو را خاموش می كرد و بجای تشویق بدون اینکه ایرادی داشته باشد می گفت نباید به این نحو یعنی با صوت بخوانید!خ

ودش بلندگو را دوباره روشن می كرد. و میكرفن را میگرفت و با شتاب و بدون یک آهنگ و گیرایی تا آخر دعا را می خواند و ما هم در حیاط مسجد می نشستیم و صدا را با حسرت از گلدسته ها می شنیدیم تا تمام گردد سپس با غر زدن از ما می خواست تا وقت اذان نوارکاست بگذاریم و مبادا كسی اذان بگوید! می رفت ما هم به رسم ادب و احترام به بزرگتر می پذیرفتیم ، برخوردهای او و افراد مانند وی به دلیل همجواربودن با مسجد ، تشویق امام جماعت ، جمع رفقایی که باهم بودیم و دعای همیشگی مادر ما را دلزده و نا امید نکرد بلکه شوق رسیدن و نفوذ به دلها و فطرت پاك بیشتر مصمم می نمود تا تلاش کنیم که درک شویم و ما را بفهمند .

برای تحقق این امر هرگز مسجد را خالی نكردیم و هنوزهرچه داریم از آن روزهاست که آنها را تلخ می پنداشتیم و امروز شیرین می یابیم و زمان ذائقه را سازگار می کند!كمی صبوری لازم است . هنوز مردم همجوار مسجد جامع دوست دارند صدای ما را ازبلندگو بشنوند و برای آن صدای جوان دل تنگ می شوند.

جنگ شد و فهمیده شدیم دیگر صدای دعا فقط از مناره ها بر نمی خاست !همه جا ذکر بود و صدا متعلق به جوانانی بود که درک شده بودند و آنان با این درك منطقی دریافتند كه تمام موجودیت فکری یک نسل به مخاطره افتاده است و تاریخ محكمه ای را برای ثبت عملكرد آنان بر پا نموده است و باید خود اوراق را بنگارند كه یک امام به آنها اعتماد کرده است. از آن رفقای مسجدی وفادار بسیاری شربت شهادت نوشیدند و رفتند و از درون قاب هر روز بر عابران لبخند می زنند ، جمعی ماندند و نقش پیرمردهای آن روز مسجد را بازی می کنند !

من نیز بازمانده ام و به جبر روزگار ازمسجد جامع مسجدسلیمان دور شده ام ، آنجا مدرسه ام بود، حالا دربین نمازجماعت وقتی جوانی می بینم که دعا را می خواند و گاهی بزرگتری گلایه می کندحكایت دعای سحرخواندن در مسجد جامع برایم تداعی می شود كه نکند ما هم اسیر عادت پیرانه شویم ؟ البته فاصله سنی و تفاوت نسلی وجود اختلاف را طبیعی جلوه می دهد ولی با درک واقعیتهای امروزی و درس گرفتن از دیروزی که در آن جوان بودیم باید بپذیریم که میدان را با مدارا و با ظرافتی مدبرانه ، بدون مقاومت متكی بر دگماتیسم به جوانترها داد و گر نه به زور خواهند گرفت ! و هر جا زور به میان آید تفكر رنگ می بازد! بدانیم جوانان ذهن خلاق تر و پویاتری دارند دقیقا"مانند همت ،باکری،باقری و... دیگرانی كه در دوران جوانی ما بودند و هر چه حماسه هست آنان با توكل بر خدا رقم زده اند

در عاشورا حبیب بن مظاهر بود و جانفشانی حضرت علی اکبر، علمداری ابوالفضل العباس نمونه بارز ولایت پذیری،قاسم بن الحسن ،عبدالله،عون و بسیاری جوان دیگر در ركاب امام كه جاودانگی كربلا را فی كل یوم رقم زدند ، 

پس بلندگو را از دست جوانان نگیریم تا با صوتی بغض آلود و صدایی لرزان دلخور شوند ،تجربه هایی كه از راههای رفته بدست آورده ایم با اعتماد و اطمینان به آنان منتقل كنیم تا زیباترین و بهترین را انتخاب كنند و خاطر جمع شویم كه خوراك فكری خویش را از اندوخته های ما می گیرند بگذاریم جوانان با صوت خوش جامعه را به وجد آورند و نشاط و شادابی هدیه کنند و ما نقش اردنانس خویش را بدرستی ایفا کنیم و بدانیم عصر نوارکاست به سر رسیده است باید صداها را واقعی شنید ، فهمید و درک کرد . براستی چقدر خاطرات جوانی عبرت آموز هستند؟! و کتاب بچه مسجدی ها چقدر پر بار است! و رفاقت چه خوب است و رفیقان چه با وفا! پس چرا خاطره ها را بكار نمی بندیم ،یادش بخیرجوان كه بودیم چه شوری داشتیم .داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
سحر
پنجشنبه 9 مهر 1394 05:34 ب.ظ
عید را بهانه کنیم تا به همه کسانی که دوستشان داریم سلامی بکنیم!
نام شما در اندیشه و مهرتان در قلب ماست . . . عید غدیر خم بر شما مبارک
سحر
پنجشنبه 9 مهر 1394 05:34 ب.ظ
عید را بهانه کنیم تا به همه کسانی که دوستشان داریم سلامی بکنیم!
نام شما در اندیشه و مهرتان در قلب ماست . . . عید غدیر خم بر شما مبارک
مسعود واحدی زاده
سه شنبه 7 مهر 1394 09:44 ب.ظ
سلام دوست من
با سایتت مشکل داری؟
بزار حدس بزنم چه مشکلی داری.
رتبه الکسای سایتت ضعیفه؟
رنک پیج گوگلت پایینه یا نداری؟
بازدیدت کمه؟
مشکلت پیش منه
سامانه افزایش بازدید
و
بهبود حرفه ای رتبه الکسا
با بهترین روش رتبه الکسای سایتتون رو بهبود ببخشید.
مدیریت:واحدی زاده
در صورت نیاز به مشاوره با من تماس بگیرید.
شماره تماس:09150801387
بمب اینترنتی جدید !
شنبه 28 شهریور 1394 10:56 ق.ظ

آیا از کم بودن آمار بازدید سایت و وبلاگ خود رنج میبرید ؟

آمار سایت خود را منفجر کنید !!!

افزایش بازدید کننده سایت شما
افزایش بازدید کننده وبلاگ شما

افزایش فروش فروشگاه شما

تضمینی و واقعی و ایرانی

دارای نماد اعتماد واقعی

آی الکسا - نمایدنده رسمی الکسا در ایران
سحر
شنبه 28 شهریور 1394 12:47 ق.ظ
بدون تعارف عرض کنم سایت خیلی زیبایی دارین
بسیار عالی بسیار تک و بی نقصه
برنامه دریافت جدیدترین یوزرنیم و پسورد نود 32
شنبه 7 شهریور 1394 08:58 ق.ظ
ســــلام !
وبلاگتان زیباست!

ما برای کاربرانی که از آنتی ویروس نود 32 استفاده میکنند ، برنامه ای طراحی کردیم که بتوانند جدیدترین یوزرنیم و پسورد نود 32 را تنها با یک کلیک دریافت کنند.
این برنامه نیاز به نصب ندارد و حجم آن کمتر از 100 کیلوبایت میباشد و هیچگونه تبلیغات مزاحم به همراه خود ندارد!
با دانلود این برنامه از این پس تنها با یک کلیک و در کمتر از 3 ثانیه جدیدترین یوزر و پسورد آنتی ویروس خود را دریافت کنید.
این برنامه کاملا رایگان میباشد و دائما پشتیبانی و آپدیت میشود.
امکاناتی دیگر مانند مشاهده قیمت ارز و طلا و مشاهده جدول لیگ برتر و ... نیز به نرم افزار اضافه میشود.
برای دانلود به وبلاگ ما بیایید.
موفق باشید
لاین بلاگ
جمعه 6 شهریور 1394 09:38 ق.ظ
با ساخت وبلاگ در سیستم لاین بلاگ روزانه بیش از هزاران نفر بازدید داشته باشید.....
فقط کافیست مطالب خود را در لاین بلاگ نیز انتشار دهید

پس همین حالا وبلاگت رو روی لاین بلاگ بساز
www.lineblog.ir

دوستان زیادی توی لاین بلاگ وبلاگ دارن
تو هم به جمع اونا بپیوند
بانک وبلاگ های ایرانی
جمعه 6 شهریور 1394 09:29 ق.ظ
با ثبت وبلاگ خود در بزرگترین بانک وبلاگ های ایرانی بازدید خود را چندین برابر کنید..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.