تبلیغات
شوشترنگار - به بهانه آغاز اردوهای راهیان نور

به بهانه آغاز اردوهای راهیان نور

نویسنده :ع سوارنژاد
تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-01:29 ق.ظ

چند سالی است كه نیروی مقاومت بسیج اردوهایی را با عنوان راهیان نور برگزار می كند و دانش آموزان دوره متوسطه را با برنامه ریزی در این ایام برای بازدید از سنگرهای دوران دفاع مقدس به جبهه ها اعزام می نماید و با این تجربه توانسته است ضمن رفع كاستی های فضای فرهنگی ،مطالبات و نیازهای روحی آنان را شناسایی كند و میل به كار گروهی را افزایش دهد و توجه به ارزشهای متعالی در بستر جامعه را با انسجام جوانان قوام بخشد و خلأ كار گروهی و سفرجمعی جوانان را از این طریق پُر نماید تا ضمن واكاوی افتخارات تاریخ معاصر در ارائه الگوی مناسب و انتقال مفاهیم ارزشی ،بخشی از اوقات فراغت را نیز پُربار نماید .

آنچه بیش از همه در این اردو باید قوت گیرد و در منظر برنامه ریزان پررنگ گردد و استراتژی این حركت درنظر گرفته شود بُعد زیارت رزمگاه رزمندگان است 

زیرا زیارت آدابی خاص دارد كه به اماكن قدسی وصل می شود و این آداب كه سرشار از ذكر و مناجات هستند و وجودی مطهر و صدقی باصفا را طلب می كنند به عنوان یك عامل تاثیر گذار بر روحیه و رفتار اجتماعی افراد و یكی از راهكارهای سالم سازی اجتماعی و توجه به اخلاق و ارتقای معنویت درون ساختار جامعه است كه می تواند مسیر نسل جوان را برای بالندگی و شكوفایی و اعتماد به نفس و خودباوری همراه با خدامحوری هموار سازد و كاركردی مناسب جهت نیل به اهداف تربیتی با خود دارد كه این امر با كمترین هزینه بصورت عینی در برگزاری  اردوها محقق و عملیاتی می گردد.

در اردوهای راهیان دیار نور  و بازدید از جبهه های هشت سال دفاع مقدس ،ذكر تسبیح و قرائت قرآن كوچكی كه با انگشتانی كه انگشتر عقیق در آن است با پاك كردن دوباره عرق جبین با چفیه های به یادگارمانده میراثی رزمندگان و بستن پیشانی بندهای رنگی ، حال و هوای دانش آموزان را دگرگون می سازد و خود را با تصاویر پر از لبخند درون قابها شبیه سازی می كنند و در این تشبیه یك اطمینان و امنیت روانی ایجاد می شود كه در مقاومت و پایداری مقابل هر تهاجم نقش تعیین كننده دارند بر دفاع از آرمانهای ملی و دینی اصرار می نمایند و بازدارندگی از منكرات و پرداختن به معروفات در این عرصه زیارتی تقویت می گردند ،

توقف در رملهایی كه حركت گامها را چون آینه نشان می دهد و حاشا را بر می چیند ،صداقت و راستگویی را ملكه ذهن می سازد و در تماشای سكوت آرامش دهنده جبهه ها زمزمه های دعا در مقتل پاكترین مردان خدایی روزگار دل را جلا می دهد ، وقتی چشمها به تماشای خاك می نشینند به یاد مردانگی بوتراب ،اشكی بر گونه جاری می شود و همه خوبیها در مقابل ردیف می شوند تا از میان آنان گزینه برتر انتخاب شود و چراغ راه گردد برای فردایی كه در انتظار است و انس با خاك به آنها می آموزد كه در انتخاب راه باید خورشید را دید.

بوسه عاشقانه بر تراب راز عشق بازی را عیان می سازد و بوسه را معنا می كند كه در رزم و ستیز چگونه روشنایی مستولی می شود و خورشید طلوع می كند و بر جهان نور می پاشد و شب می گریزد و در این راز دریایی از دانسته ها را انتقال می دهد تا با این دانسته ها شكوفه ها به بار نشینند و گلها مهربانانه  فضا را عطر آگین سازند و زیبایی را منتشر سازند و لاله ها برای آنان كه سرود آزادگی و امام خواهی سر داده اند سر تكان دهند و باد به كُرنش در آید و نام شهید در میان تار و پود حیات ریشه بدواند و با این نام جاودانگی هدیه داده شود و اندوخته ها افزون یابند و بركت بر نعمت ارزانی یابد.

عزت و استقلال و سربلندی را می بینند كه از درون آن خاك برای یك ملت زاده می شوند و در كنار شان قرار می گیرند و دشمنانی كه از تقدس خاك پا به فرار گذاشته اند همه در نگاه جوانان راهیان نور تصویر می شوند و اشكها بر اراده محكم برای ادامه راه گواهی می دهند .

آنجا باچینش سفره ای از مهربانی كه طلایه داران نور خلق نموده اند به رسم سنت ایرانی در عرصه كارزار دلیرمردانی كه لبخندشان در آینه همه نسلها پیداست و همت،دقایقی،هاشمی،باكری،علم الهدی،جهان آرا و.. در كنار سفره می خوانندشان تا عهد ببندند كه بر پیمانشان با شهیدان مانده اند و بگویند آمده اند تا در قلبهایشان انقلابی عظیم بوجود آید و تحولی شگرف در احوال و سكنات شان منطبق با آئین از خاك به افلاك رفتگانی كه این معبر را باز كرده اند بوقوع پیوندد و قدر فداكارانی كه واژ ه های زندگی خوب  برای انسانها را به زیبایی كنار هم چیدند و خویش پر كشیدند را بدانند.

اردوهای راهیان نور از محوری ترین برنامه های فرهنگی ست كه خلا گسست نسلها را با مشاهده واقعیتهای تاریخ دفاع مقدس بصورت ملموس پُر می نماید و با روش هنرمندانه برنامه ریزان در روایت درست و ساده واقعه های جبهه می تواند در پرورش و تربیت نسل انقلابی معنویت گرای اخلاق مدار برای حركت به سوی آینده خط مشی كلی را تعیین  و ترسیم كند و به دغدغه های مربیان پایان دهد و نگرانیها را تبدیل به اطمینان نماید .

در این اردوها نگاه به هویت رزمندگی و پیشینه مقاومت با اتكا بر توانمندیهای بومی و قدرت ایمان همراه با قابلیتهای حماسه سازی بر گرفته از درسهای عاشورا و جستجوی در زوایای گمشده در اذهان وغوص در رویدادهای متعدد درون این پدیده در تاریخ معاصر شرایطی برای حاضران بوجود می آورد كه خود را ناگزیر به انتشار واقعیتهای برجای مانده و دفاع جانانه از این رویداد تاریخی می بینند كه اگر به آن نپردازند خود را مستحق و مستوجب عذاب می پندارند و مورد ملامت خویش قرار می گیرند و در محكمه وجدان، حقانیت مدافعان قدسی این دیار را بازگو می كنند و گواهی می نمایند لذا حركت آفرینی و استمرار مقاومت و حقیقت خواهی را از بدیهی ترین بازده این برنامه های اردویی باید بر شمرد.

در این مسیر پاسخهای مستدل و منطقی برای غرض ورزانی كه چشم بصیرت ندارند در یافت می شود تا تسلیم شوند و گرنه از میان خوبان و منصفان رانده می شوند و به اردوگاه دیگر اسكان داده می شوند به آنجایی كه نام هیچكدام از اهالی اش ماندگار نیست و از مكتب عاشورایی كلمه ای یاد نگرفته اند و كوفی مسلك و عهد شكن نامیده می شوند!

درسهایی كه از بازدید جبهه ها گرفته می شود سرشار از ایثار و از خود گذشتگی و جانفشانی است و در هر امری كه ایثار به عنوان یك راهكار انتخاب شود ضمن ماندگاری ، جامعه را نیز با خود همراه می سازد و قلبها را تسخیر می كند و مدد الهی را با خود خواهد داشت و در جایی كه بتها شكسته شوند و نیروهای غیر كنار زده شوند و توكل به كار آید نصرت نیز می آید و پاداشش رستگاری خواهدبود.

با این ره آورد كه مبتنی بر توكل است به معنویتی غیر قابل وصف نائل می شوند و  گذشته افتخارآمیز اوراق دفتر این دیار را طلایی می كند و بیگانگان لعن و نفرین خواهند شد و یارای ایستادن نمی یابند و اراده برای مبارزه با بیگانه مستحكم ، مصمم و مضاعف می گردد و عناصر معرفت افزایی در کنار هم قرار می گیرند تا از این بحر معرفت ایده ای متولد شود که عالی ترین نگاه را به انسان و جامع ترین راه را برای زندگی معرفی می کند.

راویان دفاع مقدس باید رسالت عمیق و دشوار خویش را در انتفال مفاهیم ارزشی و فرهنگ شهادت طلبی و آماده سازی اذهان برای حضور در عرصه دفاع از ارزشها و باورهای دینی بدانند و به آن توجه كنند كه رسالت تربیت یك نسل مهذب بدست آنهاست ، باید در انتقال و تفهیم ارزشهای برجای مانده از شهیدان و دلاور مردان در مشهد سربلندی پاكمردان و رزمگاه كسانی كه همنشین فرشتگان بودند و نوای قافله سالار را با گوش جان شنیدند و اطاعت كردند اهتمام جدی نمود و از همه ظزفیتها به نحو مطلوب برای تحقق اهداف اردوها بهره برد كه آینده در مورد تلاشهای شما قضاوت خواهد كرد و فردای این دیار كه سرشار از ذكر و توسل و توكل است به امروزی نگاه می كند كه چگونه عمل می كنیم .

باید به آنان كه آمده اند بگوییم اینجا را ما آبادان،خرمشهر،شلمچه،هویزه، بستان و سوسنگرد، دهلران و موسیان،و... نامیده ایم ولی باید دانست اینجا قطعه ای از بهشت است و فقط خوبان به بهشت می روند . در شرحی بیشتر و بهتر باید گفت فرهنگ دفاع مقدس حدیث كسای ولایت است و اشاعه آن در زیر كسا كنار حسنین (ع) قرار گرفتن است.

اردوی راهیان نور ازدریچه اخلاق نگاه كردن است نباید انتظار از دیگران داشت باید به تكلیف خود عمل كنیم و در این راه سختی ها را به جان بخریم كه عبادتی پر ثواب است و ورود به معبدی است كه فرشتگان سلام می كنند .

با این اردوها می توان دوباره هوای روزهای اعزام به جبهه را احیا كرد كه با آن اعزامها رفاقتهای بی ریا و سراسر اخلاص و صداقت متولد گردید و هنوز در كنار هم به یاد آن روزها رفیقان گریه می كنند و در هر گذر نامی دیده می شود كه در آن صف عزیمت كردند و پرواز را انتخاب نمودند. اعزامهای آن روز صفهای مرصوصی بودند كه خداوند قرار گرفتن در آنها را بسیار دوست می داشت و اردوهای راهیان نور نیز صف مرصوص هستند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
صبا
چهارشنبه 30 مهر 1393 10:06 ب.ظ
سلام – با ثبت لینک خود در دایرکتوری وبلاگ نویسان ایرانی افزایش بازدید و رتبه داشته باشید تمام وبلاگ نویس های ایرانی لینک خود را در این دایرکتوری ثبت کرده اند - ثبت لینک در این دایرکتوری فعلا رایگان است آدرس دایرکتوری : www.zlinks.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.