تبلیغات
شوشترنگار - چهره های تكراری

چهره های تكراری

نویسنده :ع سوارنژاد
تاریخ:چهارشنبه 26 شهریور 1393-01:55 ق.ظ

چندی پیش یادداشتی با عنوان «ساعت زنگ زده» نگاشتم و آفت مدیران تكراری این دیار را بازگو نمودم ، بسیاری از دوستان لطف داشتند و تماس گرفتند و در این مورد مطالبی تكمیلی گفتند و بر سوادم افزودند، بعضی ها هم از ظن خود یارم شدند و كسانی هم برداشت دیگری از این یادداشت نمودند و به دلیل استناد به یك فیلم سینمایی مرا كه پایم لب گور است مورد ارشاد !! قرار دادند كه نباید با پررنگ نمودن آثارقدیمی به تطهیر هنرمندان گذشته پرداخت!

در این خصوص قضاوتی نمی كنم و فقط می دانم جامعه هنری به مرحوم علی حاتمی مدیون است و آثارش بسیاری از رازهای نامهربانی با خوبان را فاش كرد و نشان داد كه می توان با تكنیك های نمایش زوایای پنهان تاریخ را مقابل دیدگان یك نسل نهاد و جفاهای تاریخی را با ظرافت برای ممانعت از تكرار شناساند و وی نمونه هایی از آنها كه هنوز در بستر زمان جاری هستند را با فیلمهایش برملا كرد كه روحش شاد باد .

من برای ادامه آن یادداشت كه به نوعی بیان یك درد مزمن بود و همچنین شیوه ای برای زندگی كردن ترسیم می نمود بامشاهده فاكت هایی در صحنه اجتماعی استان و مواردی كه در جلسات شورای آموزش و پرورش طرح گردید به دلیل اینكه این جلسات را آینه تفكر مسئولین می دانم مجددا" بر آفات تكرار چهره های مدیریتی در مخدوش نمودن مسیر شادابی و استمرار نشاط در زندگی  تكیه و تاكید می كنم تا گمان نرود از موضع خویش كوتاه آمده ام و مفهوم عنوان ساعت زنگ زده روشنتر گردد.

غم دل با تو گویم ، غار
 بگو آیا مرا دیگر امید رستگاری نیست ؟
 صدا نالنده پاسخ داد :
...آری نیست ؟

زندگی كردن در خوزستان به دلیل ساختار خاص جمعیتی و شرایط فرهنگی بدون چشیدن طعم سیاست امكان ندارد و به دلیل استیلای سیاست پدیده تكرار و توقف از ثبات اجتماعی در رفتار مدیریتی برخوردار است ،دست زدن به ریسك سیاست گریزی و التفات به نوآوری ،سختیها و مرارتهایی را تحمیل می كند كه حتی برای تنفس اكسیژن نیز كم می آید !تا در این خناق، ذائقه را با طعم تلخ سیاست سازگار ساخت ، چشم مردم این دیار نیز سال هاست به چند چهره مدیر یا تصمیم گیر سیاسی عادت كرده است كه بر منصبها چنبره زده اند و نومیدانه به تماشای این چرخه تكراری ایستاده اند . گویی غیر از همین چند نفر، هیچ فرد دیگری بر روی كره خاكی آمادگی حضور در عرصه های مدیریتی خوزستان را ندارد و در این بیشه شیری خفته نیست!

گاهی افرادی به یكباره بنا بر شرایطی در عرصه سیاست برجسته می شوند و از پایین ترین رده ها به ناگاه از حاشیه به متن می آیند. همه چیز به هم می ریزد و پس از مدت كوتاهی وجود عناصری كه سالها این روند را پی گرفته اند با شتمی قاعده مند فضا را تغییر داده و دوباره همان چهره های تكراری را به میدان می آورند و به كانون توجه بازمی گردانند و آنهاحتی نقش منجی هم به خود می گیرند و متاسفانه اهالی رسانه هم بر تكرار این نامها اصرار می ورزند و از كنه موضوع غافل می گردند و نادانسته در زمین آنان بازی می كنند! و وضعیت چنین می گردد كه مشاهده می كنیم و آمارهای نگران كننده ای كه در حوزه های مختلف اعلام می شود ناشی از این چرخه ناصواب در استان است كه یارای پنجه انداختن با آن را به دلیل پیوند های زنجیره ای كسی ندارد.

ادامه این روند و تكرار چهره ها در عرصه مدیریت بویژه در بخش صنعت و فرهنگ كه از منظر ملی برای خوزستان جایگاه بالایی قائل هستند و منافع بسیاری هم البته در خود دارند نشان می دهد كه در خوزستان هیچ سیستمی برای تولید و پرورش نیروی متخصص كه به مدیران و تصمیم گیران پر قدرت و انرژیك مبدل گردند وجود ندارد و به بازتولید نسلی اندیشه نمی شود .

تشكیل شورای آموزش و پرورش و نگاه بر خروجی تصمیمات تصمیم گیران در درون این شورا صحت این مقوله را تایید می كند كه ضعف مفرط آموزش و پرورش در تاثیر گذاری بر پدیده های اجتماعی و اجتماعی نمودن دانش آموزان ناشی از همین نگرش تكرارگرا در استان است و با نگاه بر تركیب شورای آموزش و پرورش استان می توان به عیان این چرخه معیوب را مشاهده كرد كه خروجی آن نمی تواند راهكاری برای برون رفت از این وضعیت ارائه كند و اندیشه قالب گرایان به توجیه عملكرد خویش پرداخته و دست به دامان تبلیغات رسانه ای می شوند. با این تركیب فرمالیستی ،امیدی و اراده ای برای تغییر این فضا و ورود خلاقیت به صحنه مدیریت نیست و از كوچه های بن بست مدیریتی این استان كور سوی امید هم دیده نمی شود و هیچ فانوسی برای تشخیص راه روشن نیست، خروجی ها حكایت از منجی سازی تكراری هاست و سیاست پیشگانی كه بر اسب مراد ركاب می زنند!

نگرش اریستوكرات حاكم بر استان با ترسیم پلكانی كه خویش بر اوج آن رسیده است هیچكدام از پله ها ی نزدیك بام را قابل واگذاری نمی داند و با همین نگرش به امر آموزش بی اعتنا می گردد تا مبادا مدعی پیدا شود و پله های نردبان را به سرعت بپیماید ! و در این انحصار ناب ترین استعدادها گوشه عزلت گزینند و یا كوله بار سفربردارند و سفرنامه به نگارش در آورند و اما بعد همین به مراد رسیدگان بخواهند چاره مهاجرت جویند لیك آوارگان نشاسند!

در این تسلسل مدیریتی مزمن و خویش محور اگر به امر آموزش و پرورش هم پرداخته شود به دلیل ماهیت چهره های تكراری به الگویی مانند مدارس نظامیه توسط خواجه نظام الملك طوسی روی می آورند تا بااتخاذ روشهای خاص بتوانند افرادی را تربیت نمایند كه با همسویی و همپویی مسیر حاكمیت چهر ه های تكراری را یكدست و پایدار سازند و گسترده نمایند و پهنه نفوذ آنها دستخوش تفاوت افكار و خوانش های متفاوت نشود نه اینكه دل برای فرهنگ بسوزانند و یا رنجی به جان بخرند !هر چند این الگو به دلیل عدم تكیه بر خلاقیت و تواناییهای فردی و باورهای درونی فراگیران نمی تواند موجب پایداری و ماندگاری این چهره ها گردد و مشی برنامه گریز در درون سیستم متكی به ایده های نامتناسب با ظرفیتهای اجتماعی و غیر تطبیقی با رفتار خردمندانه كه استراتژی و چشم اندازش كلیشه سازی نقد ناپذیر است رشد و تحول را همراه نخواهد داشت و در مسیر تاریخی این مردم بسیار چنین دیده شده است كه سربلند بیرون آمده اند.
  در حال حاضر مراكز متعدد آموزشی به پرورش نیروهای متخصص مشغول هستند و در كنار آنها توجه به آموزشهای فنی و حرفه ای و مهارت آموزی همراه با مسائل تئوریك ،نیروی ماهر را وارد عرصه های اجتماعی می نماید ولی از این جمع فارغ التحصیل هیچكدام برای كار مدیریتی و تصمیم گیری در نظر گرفته نمی شوند و به فرمان پذیری از چهر ه های تكراری بایستی تن دهند! وقتی این امر بعنوان یك باور در جامعه ریشه بگیرد ،پویایی و ارتقا كارآیی نیروی انسانی به حداقل می رسد و عدم ترقی و رشد جایگاه سازمانی انگیزه رفتار بالنده را سلب می كند.
 عدم سیاست باز تولید نسلی موجب نفی خلاقیت در عرصه های مختلف خواهد شد و ظرفیتها هدر خواهند رفت و منابع سر ریز خواهند گردید و هرز می گردند و ركود بر ساختار و سیستم مدیریت استانی مستولی خواهد شد و چنین می شود كه شد .

مردم از چهره های تكراری خسته شده اند و بیاییم انصافا" آنها را منجی نسازیم و گرنه هیچكس به نجات نمی اندیشد و همه آرزوی مرگ می كنند .

سنگی است دورو كه هر دو می دانیمش
جز هیچ به هیچ رو نمی‌خوانیمش
شاید كه خطا ز دیده ماست بیا
یك بار دگر نیز بگردانیمش
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.